Menepozda Akıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Menepozda Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda akıntı, hemen hemen her bayanda ileri yaşlarda görülen bir durumdur. Oldukça yaygın olarak görülen bu sorun menopoz dönemine girmiş olan her kadında yaklaşık olarak iki sene içerisinde görülmektedir. Menopoz dönemlerinde kadınların yumurta hücrelerinin tükenmesiyle birlikte akıntılar oluşmaktadır. Bu akıntılar, hiçbir şekilde kişiye zarar vermemektedir. Fakat meydana gelen akıntının tam olarak menopoz akıntısı olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Menopoz döneminde akıntı görüldüğünde âdet kanamaları görülmemektedir. Bu dönemlerde kadınlar doğurganlığını kaybettikleri için gerek hormonal gerekse diğer nedenlerde dolayı akıntılar meydana gelebilir. Fakat yine de kişi Uzman bir doktora giderek akıntının nedeninin tıbbi olarak belirlenmesini sağlamalıdır. Bazen menopozda akıntı sorunu olan insanlarda meydana gelen akıntının çok keskin ve kötü bir kokusu bulunmaktadır. İşte bu akıntılar aslında akıntının normal olmadığının göstergesidir. Çünkü kötü kokulu akıntılar, genellikle bir hastalığın ya da olumsuz bir durumun etkisi olarak ortaya çıkar ve kişilerde sorunlara neden olur. Bu durumlarda sorunun belirlenebilmesi için kesinlikle Uzman doktor muayenesi gerekir.

Kadınlarda menopoz dönemine girildikten sonra vajinada dahil olmak üzere vücudun tümünde ciddi değişimler meydana gelir. Özellikle azalan hormonlar, vücuttaki hormonal dengenin bozulmasına ve buna bağlı olarak tüm salgı bezlerinin işleyişlerinin değişmesine neden olmaktadır. İşte bu durumlarda vajina içerisinde bulunan bezlerde de görev farklıkları görülür. Yani bu bezler gereğinden fazla salgı üretebilir. Aniden değişen hormonlardan dolayı, menopozda akıntı meydana gelebilir. Bunun nedeni bazen enfeksiyonlarda olabilir. Bu nedenle menopoz dönemindeki her akıntı, menopoz ile bağdaştırılmamalıdır. Genel olarak insanlarda menopoz dönemine girildiğinde enfeksiyonlara bile bağlı olsa akıntının meydana gelmesi ihtimali artmaktadır. Çünkü menopoza giren insanlarda bağışıklık sistemi aniden değişime uğradığı için enfeksiyon kapma ihtimali daha da artmaktadır. Bu durumda enfeksiyonlar direk olarak akıntıya neden olur. Akıntıların menopoz dönemine denk gelmesi direk olarak menopozda akıntı olarak anlaşılmaktadır.

Menopozda akıntı ile birlikte
  • Bu durumla birlikte kadınlarda vajinal kaşıntılar görülebilmektedir. Üstelik bu kaşıntı cinsel organ üzerinde görüldüğü için kişiler kaşıntıya müdahale edemez ve bu bölge çok ciddi bir şekilde kaşınır. İşte bu gibi durumlar kişilerde dikkat dağınıklığı başta olmak üzere çok büyük sorunlara neden olur.
  • Bunun yanında menopozda akıntı sorunu yaşayan kişiler direk olarak vajinada yanma sorununu yaşayabilirler. Özellikle kişinin akıntıları enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa çok büyük bir ihtimalle yanma sorunu da meydana gelecektir.
  • Menopozda akıntı olan kadınlarda bu akıntılar çok ciddi bir şekilde kokabilir. Kişi bu kokulara dikkat etmezse dışarıdaki insanlar da bu durumdan rahatsızlık duyabilir.
Menopozda akıntı sorunu olan insanlarda aslında akıntının tehlikeli olup olmadığı akıntının rengine kıvamına ve kokusuna bakılarak anlaşılır. Sizlerde akıntınızı bu şekilde kontrol ederek doktorunuza bilgiler verebilirsiniz. Akıntıdaki koku, aşırı bir şekilde değilse herhangi bir sorun oluşturmaz. Fakat koku çok keskinse bu durum biraz daha tehlikelidir. Bunun yanında akıntı sorunları bazen kanser hastalıklarında ve buna benzer ciddi hastalıklarda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak akıntıların meydana gelebilmesi nedeniyle kesinlikle dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda aniden beklenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Regl Öncesi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Öncesi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Postnazal Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Postnazal Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası Akıntı Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Akıntı Riskleri ve Sonrası

Koyu Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Koyu Sarı Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geniz Akıntısı Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?