Devamlı Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Devamlı Burun Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Devamlı Burun Akıntısı

Burun akıntısı, sinüslerin gün içerisinde ürettiği mukusun üst solunum yolları rahatsızlıklarından dolayı artması durumudur. Bu burun akıntısı, farklı sebeplerden dolayı üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisi görsek bile devam edebilir ve bu durum sürekli burun akıntısına neden olabilir. Burun akıntısı ya da devamlı burun akıntısı her yaşta kişilerde meydana gelebilir. Burun akıntısı rahatsızlığı üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak yetişkinlerde yılda 2-3 defa meydana gelebilirken, çocuklarda bu sayı yılda 7-8 defaya çıkabilir. Çocuklarda bu durum genellikle geniz akıntısı, grip, soğuk algınlığı olarak meydana gelir. Bunun yanı sıra, daha küçük yaştaki çocukların çok meraklı olmalarından dolayı burun deliklerine yabancı bir cisim sokmaları da burun akıntısının devamlılığını sağlayabilir.

Önemli olan bu durumun en kısa zamanda tedavi edilmesidir. Çünkü özellikle çocuk yaşlarda burun akıntısının kalıcılığı daha fazla görülür. Erken tedavi edilmezse alerjik bir duruma ya da ileride sinüzite dönüşebilir. Sinüzit ya da alerji genellikle kalıcı rahatsızlıklardır. Bu şekilde kalıcı bir hastalığa sahip olmak, kişinin ömür boyu yaşam kalitesini düşürebilir.

Devamlı Burun Akıntısı İçin Alınacak Tedbirler

Maalesef devamlı burun akıntısı tamamen önlenemez. Fakat bu duruma sahip olmamak için bazı tedbirler alınabilir. Grip ya da soğuk algınlığı olduğumuzda, mikrop ve bakterileri kendimizden uzak tutmak için hijyenimize normalden daha fazla dikkat etmemiz gerekmektedir. Ayrıca burnumuzu yıkadıktan sonra mutlaka temiz bir peçete ya da havlu ile güzelce kurutmamız gerekir. Aksi takdirde devamlı burun akıntısının yolunu açmış oluruz.

Burnumuzu sık sık tuzlu suyla yıkamak hem sinüslerin açılmasına hem de rahat nefes almamıza yardımcı olacaktır. Eğer burun akıntısı alerjik bir seviyedeyse, alerjiyi tetikleyecek şeylerden uzak durmamız gerekmektedir. Genellikle alerjiyi tetikleyebilecek maddeler, sigara dumanı, hava kirliliği, çeşitli tozlar ve polenlerdir. Özellikle bunlardan uzak durmamız gerekir. Eğer durum çoktan sinüzite dönüşmüşse, sinüzit için özellikle soğuk kış aylarında başımızı sürekli sıcak tutmamız, banyodan çıktıktan sonra kesinlikle saçımızı kurutma makinesi ile kurutmamız gerekmektedir. Bu sayılanları düzgün bir şekilde yaptığınız taktirde, devamlı burun akıntısının az da olsa önüne geçmiş olursunuz.

Devamlı Burun Akıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Devamlı burun akıntısının kesin bir tedavisi yoktur, ancak burun akıntısının sürekli hale gelmemesi için bir tedavi süreci vardır. Devamlı burun akıntısını azaltmanın ya da belli sürelerde durdurmanın yolları vardır. Öncelikle gribal enfeksiyon durumlarında hastalık ayakta geçirilebilen seviyedeyken, evde bol C vitamini alarak, özellikle gribal enfeksiyonlara iyi gelen ıhlamur, ada çayı, nane limon, mercanköşk gibi bitki çayları hazırlayabiliriz. Bunların yanı sıra burun akıntısıyla birlikte öksürük varsa, limonlu bal, ballı karabiber, zeytinyağı gibi öksürüğü yumuşatacak şeyler tüketebiliriz.

Bu kadar evde uğraşmamıza rağmen burun akıntısının devamlılığı sürüyorsa, daha fazla gecikmeden bir doktora gitmemizde yarar vardır. Hastalığın ilerlemesine göre doktorun vereceği antibiyotik ilaçlar, çeşitli boğaz ya da burun spreyleri ve eğer baş ağrısı gibi ağrılarınız varsa, ağrı kesiciler bu rahatsızlığı atlatmanıza yardımcı olacaktır. Eğer devamlı burun akıntısı alerjen bir sebepten ileri geliyorsa, özellikle bahar aylarında doktorun önereceği alerjik ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

Sonuç

Devamlı burun akıntısı, günlük yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek bir durumdur. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleriyle bu rahatsızlığın kontrol altına alınması mümkündür. Bu nedenle, belirtiler hafife alınmamalı ve uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni