Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlik dönemine girmiş ve bu dönemi geçirmiş tüm kadınların her ay düzenli olarak adet görmesi beklenen bir durumdur. Ancak, bu döngü bazen ayda bir olması gerekirken daha erken veya daha geç gerçekleşebilir. Ayrıca, adet öncesi veya adet sonrası çeşitli renklerde akıntılar da görülebilir. Örneğin, sarımsı, yeşilimsi veya kahverengi akıntılar yaygındır.

Birçok kadın bu tür akıntılar nedeniyle doktora başvurmaktadır. Bu akıntılar hamilelik, kist veya rahimde yara gibi çeşitli nedenlere bağlanabilir. Ancak, bu durum genetiktir ve çeşitli rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Kahverengi akıntı, evli veya bekar birçok kadında görülmektedir ve bu durum hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Adet öncesi kahverengi akıntı gören kadınlar, zaman kaybetmeden bir jinekoloğa başvurmalıdır.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntının Nedenleri

Adet öncesi kahverengi akıntı her zaman sıkıntı yaratmasa da bazı durumlarda bu akıntıda görülen doku parçaları ve endometrial hücreler, tıbbi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Adet dönemi öncesi kahverengi akıntı hamilelik belirtisi olabilir. Bu tür akıntılara neden olabilecek birçok faktör bulunmaktadır:

  • Miyom
  • Stres
  • Kist
  • Rahimde yara
  • Çevresel faktörler
  • İlaç kullanımı
Bunların yanı sıra, rahim kanseri, serviks kanseri ve cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar gibi ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Ölü rahim hücreleri, rahim siğilleri veya rahim mantarı da kahverengi akıntıya yol açabilir. Genç kızlarda ise adet döneminde gelecek olan kanamanın habercisi ve rahimde birikmiş eski kanın neden olması mümkündür. Hormon dengeleyici ilaçlar ve doğum kontrol ilaçları da adet öncesi kahverengi akıntıya neden olabilir.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Nasıl Geçer?

Adet öncesi kahverengi akıntıdan kurtulmak istiyorsanız ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu akıntı bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Hastalığın türüne ve derecesine göre ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilir.

Kullandığınız herhangi bir doğum kontrol hapı veya hormon ilacı varsa, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuz, ciddi bir hastalık olmadığını ve ilaç tedavisi ile bu akıntıdan kurtulabileceğinizi belirttiği takdirde, doğal yöntemlerle de bu akıntıdan kurtulabilirsiniz. Ancak bu doğal ilaçlar, kulaktan dolma bilgilerle değil, bitkiler üzerine doktora yapmış alternatif tıp uzmanlarının önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır.

Özellikle hamilelik belirtisi olan kahverengi akıntılar için, bazı bitkiler düşük tehlikesine yol açabileceğinden, dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle, öncelikle mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni